Jaunumi

LDDK biedru sanāksmē diskutēs par jauno elektroapgādes tarifu ietekmi uz uzņēmējdarbību

22. Augusts, 2023

Šī gada 1. jūlijā stājās spēkā jauni elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi. Šo ceturtdien Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) rīkos biedru sanāksmi, kurā aicinās AS “Sadales tīkls“ (ST) pārstāvjus komentēt tarifu ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi, jo LDDK biedru vidū ir lielākie Latvijas uzņēmumi, kuriem jaunie elektroapgādes tarifi varētu potenciāli palīdzēt veicināt konkurētspēju un ekonomisko izaugsmi.

LDDK ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs:

“Konkurētspējas veicināšana ir viena no LDDK prioritātēm. Kamēr pasaule ir strauji mainījusies, valdība jau ilgstoši ir vilcinājusies ar ilgtspējīgu, ekonomikas izaugsmi un konkurētspēju veicinošu pasākumu ieviešanu. Publiskajā telpā redzams, ka lielai daļai mājsaimniecību elektroapgādes tarifa maiņa rada ievērojamu diskomfortu, un tas demonstrē, ka Latvijas sabiedrība nebūt nedzīvo tādā labklājībā, kāda gadiem tikusi solīta dažādos valsts attīstības plānos. Skaidrs, ka jebkuru ikdienišķu izmaksu pieaugums var uz mirkli radīt stresu un neizpratni, bet problēma ir tajā, ka valstij nav skaidra plāna, kā saviem iedzīvotājiem nodrošināt augšupejošu dzīves kvalitāti ilgtermiņā.”

LDDK uzskata par savu pienākumu veicināt savstarpējo dialogu un nepieļaut neprecīzas vai spekulatīvas informācijas izplatīšanos sabiedrībā. Līdzīgi būtu jārīkojas arī pārējam NVO sektoram, kam ir specifisks un plašs biedru loks un iespēja piedāvāt ekspertīzi valstiski pieņemtu lēmumu skaidrošanā.

2016. gadā, ieviešot tarifa fiksēto komponenti, tā tika lielākā mērā attiecināta uz juridiskajām personām. Privātpersonas līdzšinējā tarifu struktūrā, kas bija primāri balstīta uz mainīgo tarifa komponenti, maksāja mazāk nekā faktiskās infrastruktūras izmaksas. Līdz 2023. gada 1. jūlijam juridiskās personas par elektrības pieslēgumu maksāja ievērojami vairāk nekā privātpersonas. Jaunie tarifi ir uzņēmējdarbības konkurētspēju veicinoši un pret visiem klientiem ar identiskiem pieslēguma parametriem attiecināti vienādi.

Šī brīža prognozes liecina, ka lielajiem rūpniecības uzņēmumiem, kas nodarbojas ar apģērbu šūšanu, farmaceitisko preparātu ražošanu, gaļas, maizes u.c. pārtikas produktu ražošanu un pārstrādi, metālapstrādi, ir gan elektroenerģijas rēķinu pieaugums par 20-25%, gan samazinājumi 30-35% apmērā. To, kā un kāpēc rodas atšķirības un kā turpmāk izvēlēties savam uzņēmējdarbības veidam atbilstošu tarifa veidu, LDDK biedriem ceturtdien skaidros ST pārstāvji.

Uzņēmējdarbības konkurētspēju veicinoši pasākumi, kā energoresursu cenas, līdzās ieguldījumiem izglītībā un cilvēkkapitāla attīstībā ir ar potenciālu radīt ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, kas savukārt atstās pozitīvu iespaidu uz visu sabiedrību. Darba devējus atbalstoša nodokļu sistēma reizē ar dinamisku darba vidi un darbaspēka produktivitātes rādītāju pieaugumu dotu iespēju vecināt valsts ekonomisko izaugsmi.

Ceturdien, 24.augustā, LDDK biedriem būs iespēja uzklausīt ST pārstāvjus un diskutēt par jauno tarifu ietekmi uz uzņēmēju konkurētspēju.