LDDK un sadarbības partneri dalās pieredzē par labo praksi zaļās un digitālās pārejas jautājumos
Ceturtdien, 2. maijā tiešsaistē norisinājās Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un BusinessEurope pieredzes apmaiņa par zaļo un digitālo pāreju, piedaloties ārvalstu ekspertiem no Dānijas Darba devēju konfederācijas un Lietuvas Rūpnieku konfederācijas.
Pieredzes apmaiņas ievadā projekta vadītāja Agnese Trofimova dalībniekus iepazīstināja ar paveikto attiecībā uz plānotajām tēmām pētījumam, kā arī galvenajām atziņām no nesen notikušās starptautiskās konferences “Ar skatu zaļajā un digitālajā nākotnē”.
Par digitālās desmitgades mērķiem un digitālo prasmju nozīmi to sasniegšanā informēja BusinessEurope Sociālo lietu departamenta vecākais padomnieks Roberts Plummers (Robert Plummer). Lai arī mākslīgā intelekta (MI) ieviešana vēl ir tikai sākuma posmā, tā būs viena no galvenajām tēmām nākamajā politikas ciklā. Lai to pilnvērtīgi ieviestu, svarīga ir dalībvalstu pieredzes apmaiņa, kā arī darbaspēka digitālo, STEM, kā arī caurviju prasmju paaugstināšana.
Kristians Tormanns (Kristian Bjørnskov Thormann) no Dānijas Darba devēju konfederācijas izklāstīja, kādi ir izaicinājumi un iespējas mākslīgā intelekta ieviešanā darbavietās, uzsverot sociālā dialoga nozīmi un darbinieku iesaisti MI pielietojama attīstībai darba vidē. Lai arī šobrīd MI regulējums Latvijā un Eiropā vēl ir tikai savā sākumposmā, jāņem vērā, ka tas pēc būtības ir tikai digitāls rīks, kura darbības jomas jau šobrīd regulē gan Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR), gan citi esošās likumdošanas regulējumi.
Ar vairākiem labās prakses piemēriem zaļās un digitālās pārejas praktiskā ieviešanā, kuros sadarbojas uzņēmumi, pētnieki un sociālie partneri, iepazīstināja Lietuvas Rūpnieku konfederācijas Attīstības nodaļas direktors Simonas Mockevičius. Lietuvas kolēģi aktīvi darbojas digitālo inovāciju centra ietvaros, piesaistot un piešķirot finansējumu uzņēmumiem, iepriekš sniedzot iespēju noteikt savu prasmju līmeni, veicot digitālā brieduma testu.
Pieredzes apmaiņas noslēgumā interesējošie jautājumi tika apspriesti diskusijā, klātesošajiem vienojoties par turpmāku sadarbību projekta ietvaros vebināru organizēšanā, jau sākot ar šī gada jūliju, kā arī nākošo pieredzes apmaiņu oktobrī.
Pieredzes apmaiņa tika organizēta Eiropas Komisijas projekta “Latvijas darba devēji zaļajai un digtālajai pārejai” (projekta ID: 101102266 (LDDK_GDT) ietvaros. Tā galvenais mērķis ir LDDK atbalsts ES sociālā dialoga rezultātu ieviešanai Latvijā un atbalsts nozarēm digitālās un zaļās pārejas un pielāgošanās procesiem. Šim projektam ir trīs galvenās aktivitātes: digitalizācijas ieviešana darba vidē, atbalsts nozarēm zaļajā pārveidē, kā arī - komunikācija par ES sociālā dialoga rezultātiem. Plašāk ar projekta mērķiem un aktivitātēm var iepazīties šeit.
Projekts tiek īstenots no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 28. februārim. Tā asociētais partneris ir BusinessEurope.
Projekta ietvaros īstenoto aktivitāšu ieguvēji būs LDDK biedri, 98 nozaru līderi – uzņēmumi, kas nodarbina vairāk nekā 50 darbiniekus – un 60 nozaru un reģionālās uzņēmēju asociācijas un federācijas, kas nodarbina 44% no visiem Latvijas darba ņēmējiem.
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir lielākā darba devējus pārstāvošā organizācija Latvijā. Kopš 1993. gada LDDK pārstāv darba devēju intereses sociālajā dialogā ar valsti un arodbiedrībām, konsultējot un rekomendējot rīcības, kas var palīdzēt uzņēmējdarbības, tautsaimniecības un līdz ar to arī sabiedrības izaugsmei. Organizācija apvieno 158 biedrus – uzņēmējus, kā arī nozaru un reģionālās uzņēmēju asociācijas un federācijas.
Paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokļus un uzskatus. Ne Eiropas Savienība, ne piešķīrēja iestāde par tiem nevar uzņemties atbildību