LDDK un sadarbības partneri dalās pieredzē par aktualitātēm sociālajā dialogā un labo praksi zaļās un digitālās pārejas jautājumos
Piektdien, 22. novembrī, tiešsaistē norisinājās Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un BusinessEurope pieredzes apmaiņa par zaļo un digitālo pāreju, piedaloties ārvalstu ekspertiem no Dānijas Darba devēju konfederācijas un Zviedrijas Uzņēmumu konfederācijas.
Pieredzes apmaiņas ievadā projekta vadītājs Linards Zvaigzne dalībniekus iepazīstināja ar paveikto attiecībā uz galvenajām projekta aktivitātēm – pētījumiem par zaļo un digitālo pāreju, kā arī vebināru ciklu “Zaļie rīti un digitālās pēcpusdienas”.
Par aktualitātēm sociālā dialoga pilnveidošanā informēja BusinessEurope Sociālo lietu departamenta vecākais padomnieks Roberts Plumers (Robert Plummer). Pašlaik notiek aktīvs darbs pie Sociālā dialoga pakta izstrādes, pamatojoties uz Val Duchesse Sociālo partneru samita deklarāciju, šā gada 2024. gada sākumā. Nākamgad tiks izstrādāta jauna Eiropas sociālā dialoga darba programma, lai stiprinātu gan divpusējo, gan trīspusējo sociālo dialogu. Iepriekšējās darba programmas ir rezultējušās veiksmīgos nolīgumos, piemēram, 2020. gada pieņemtajā Pamatnolīgumā par digitalizāciju, kas aptvēra tādas aktuālas tēmas kā tiesības atslēgties, prasmju pielāgošanu, pārkvalifikāciju un restrukturizāciju, kas saistīta ar konkurētspēju. Arī zaļā pāreja bija iekļauta iepriekšējos nolīgumos, un to plānots turpināt jaunajā programmā.
Kristofers Johansens (Kristoffer Henrik Johansen) no Dānijas Darba devēju konfederācijas uzsvēra nepieciešamību turpināt atbalstīt zaļo un digitālo pāreju, ņemot vērā ar to saistītos izaicinājumus un iespējas. Pašlaik kolektīvie līgumi Dānijā tieši neattiecas uz zaļo un digitālo pāreju, taču šo jautājumu risināšana balstās uz sadarbības un darbinieku padomju ietvaru. Kolektīvie līgumi Dānijā aptver vairāk nekā 80% darba tirgus, un šobrīd norit aktīvs trīspusējais dialogs saistībā ar nepieciešamajām prasmēm un darbaspēka piesaisti no trešajām valstīm. Nākamgad Konfederācija koncentrēsies Dānijas ES prezidentūrai un projektiem, kas saistīti ar sociālo dialogu, īpašu uzmanību pievēršot Mākslīgā intelekta aktam.
Elina Lillihūka (Elin Lilliehöök) no Zviedrijas Uzņēmumu konfederācijas klātesošos informēja par sociālā dialoga situāciju Zviedrijā un darba pārejas organizāciju darbību. Zviedrijas modelis, līdzīgi kā Dānijas, nodrošina labus darba apstākļus, uzņēmumu konkurētspēju, ilgtspēju un demokrātisku līdzdalību darbavietā. Kopš 1970. gadiem ir ieviesti fondi, kas atbalsta pārejas procesus, un konfederācija sadarbojas ar TRR (white collars) un TSL (blue collars) nodarbinātības pārejas fondiem, kas sniedz atbalstu pārkvalifikācijas, darba maiņas vai uzņēmējdarbības uzsākšanas jautājumos. Aktuāla ir pārejas izglītības atbalsta programm, kas darba ņēmējiem piedāvā saglabāt 80% no atalgojuma pārkvalifikācijas laikā. Saistībā ar zaļo un digitālo pāreju tiek apspriesti darba laika jautājumi un tiesības atslēgties.
LDDK eksperti Sintija Sējēja, Rihards Blese un Arta Dimbiere dalībniekus iepazīstināja ar LDDK darbību, vispārējiem mērķiem, procesiem un aspektiem sociālā dialoga virzībā, īpašu uzmanību pievēršot zaļās un digitālās pārejas jautājumiem un paveikto trīspusējā sociālā dialoga kontekstā. Pieredzes apmaiņas noslēgumā tika diskutēti interesējošie jautājumi, un visi dalībnieki vienojās par turpmāko sadarbību.
Pieredzes apmaiņa tika organizēta Eiropas Komisijas projekta “Latvijas darba devēji zaļajai un digtālajai pārejai” (projekta ID: 101102266 (LDDK_GDT) ietvaros. Tā galvenais mērķis ir LDDK atbalsts ES sociālā dialoga rezultātu ieviešanai Latvijā un atbalsts nozarēm digitālās un zaļās pārejas un pielāgošanās procesiem. Šim projektam ir trīs galvenās aktivitātes: digitalizācijas ieviešana darba vidē, atbalsts nozarēm zaļajā pārveidē, kā arī - komunikācija par ES sociālā dialoga rezultātiem. Plašāk ar projekta mērķiem un aktivitātēm var iepazīties šeit.
Projekts tiek īstenots no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 28. februārim. Tā asociētais partneris ir BusinessEurope.
Projekta ietvaros īstenoto aktivitāšu ieguvēji būs LDDK biedri, 100 nozaru līderi – uzņēmumi, kas nodarbina vairāk nekā 50 darbiniekus – un 59 nozaru un reģionālās uzņēmēju asociācijas un federācijas, kas nodarbina 44% no visiem Latvijas darba ņēmējiem.
Paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokļus un uzskatus. Ne Eiropas Savienība, ne piešķīrēja iestāde par tiem nevar uzņemties atbildību.