Jaunumi

Pārrunā Latvijas un Ukrainas uzņēmēju sadarbības iespējas

2. Decembris, 2022

Pārrunā Latvijas un Ukrainas uzņēmēju sadarbības iespējas

Pieaugot aktualitātei, lai pārrunātu Latvijas un Ukrainas uzņēmēju sadarbības iespējas Ukrainas atjaunošanā un attīstībā, 30. novembrī aizvadīta Latvijas–Ukrainas lietišķās sadarbības padomes sēde, ko organizēja Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Ukrainas Rūpnieku un uzņēmēju līga (Ukrainian League of Industrialists and Entrepreneurs, ULIE).

No Latvijas puses sanāksmē piedalījās LDDK, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un Ekonomikas ministrijas, Latvijas investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji, “Latvijas Būvuzņēmēju partnerība” un ieinteresētie uzņēmēji. Tikšanās laikā pārrunāta Latvijas valdības un uzņēmēju iesaiste Ukrainas atjaunošanā, atbalsts turpmākai sadarbībai un investīcijām nākotnē, kā arī diskutēts par nozarēm, kurās sadarbības iespējas ir un būs ar augstāku potenciālu.

LDDK prezidents Andris Bite tikšanās atkāšanā uzsvēra:
“Krievijas agresija apdraud ne tikai Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti. Tā apdraud visu Rietumu civilizāciju – mūsu dzīvesveidu un vērtības, kas mums ir dārgas. Ukraiņi aizstāv ne tikai savas valsts mieru, brīvību un drošību. Ukraiņi cīnās par mieru, brīvību un drošību visā Eiropā. Ukraiņi aizstāv pamatprincipu, ka cilvēki ir vienlīdzīgi un viņiem ir tiesības izvēlēties savu nākotni. Kopš pirmā kara dienas 2022. gada februārī LDDK biedri sniedz visu iespējamo atbalstu un palīdzību Ukrainai un mēs to darīsim arī turpmāk.”
A.Bite arī akcentēja, ka nepieciešams vienots piekļuves punkts informācijai, kur abu valstu uzņēmēju var rast sadarbības partnerus. 

Ukraina bijusi, ir un būs arī nākotnē nozīmīgs sadarbības partneris Latvijai. Neskatoties uz pašreizējo kara situāciju, tirdzniecības apgrozījums starp mūsu valstīm šogad ir pat palielinājies. Latvija – no valdības līdz pilsoniskajai sabiedrībai un uzņēmumiem – no kara pirmās dienas sniegusi būtisku atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem. Arī turpmāk esam gatavi iesaistīties Ukrainas atbalstīšanā, esam gatavi dalīties pieredzē dažādās jomās, lai paātrinātu Ukrainas atjaunošanu un progresu ceļā uz dalību ES,” tikšanās laikā uzsvēra Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Savukārt Ārlietu ministrijas Ekonomisko attiecību un attīstības sadarbības politikas departamenta direktors Egils Dzelme pauda:
Latvija ir apņēmusies iesaistīties Ukrainas rekonstrukcijas procesā Čerņihivas apgabalā. Jau šobrīd sadarbībā ar Ukrainas institūcijām un Latvijas uzņēmējiem sniedzam atbalstu, lai nodrošinātu sagatavošanos ziemai Čerņihivas apgabalā. Rekonstrukcijas procesam jābūt balstītam uz Ukrainas vajadzībām. Šobrīd strādājam pie nākamajiem soļiem, lai nodrošinātu mūsu turpmāko iesaisti, tostarp sadarbībā ar pilsonisko sabiedrību un privāto sektoru.”

Ukrainas puses pasākuma dalībnieki sarunu laikā vērsa uzmanību uz nepieciešamību atjaunot un būvēt mājokļus iedzīvotājiem, kas migrē valsts iekšzemē, kā arī mājsaimniecībām, kas zaudējušas savas mājas kara dēļ. Tāpat pārrunāta biotehnoloģiju izmantošanas veicināšana būvniecībā, atkritumu apsaimniekošanā un lauksaimniecībā un citu inovāciju ekoproduktu un tehnoloģiju attīstību.

Anatolijs Kinahs (Anatolii Kinakh), ULIE prezidents:
Esam pateicīgi par milzīgo Latvijas valdības un uzņēmēju sniegto atbalstu ukraiņu tautai! Augstu vērtējam arī sadarbību Ukrainas eksportā uz Eiropas tirgiem caur Latviju, kā arī mūsu partneru palīdzību Ukrainas enerģētikas infrastruktūras darba stabilizēšanā! Līdz ar politiskās sadarbības attīstību aktivizējas arī uzņēmēju sadarbība, īpaši Ukrainas atjaunošanā. Ukrainas Rūpnieku un uzņēmēju organizācija pārstāv sadarbības iespējas Čerņihivas apgabalam, taču mūsu centienus var attiecināt arī uz citiem Krievijas agresijas skartajiem reģioniem. Mēs redzam iespēju Latvijas uzņēmējus iesaistīt mājokļu vai sociālo objektu būvniecības projektos.”

Latvijas–Ukrainas Lietišķās sadarbības padome izveidota 2009. gadā. No Latvijas puses padomi veido un pārstāv LDDK. Latvijas puses LSP vada Rīgas Brīvostas pārvaldes pārvaldnieks Ansis Zeltiņš. No Ukrainas puses padomi veido Ukrainas Rūpnieku un uzņēmēju līga un Ukrainas Darba devēju federācija. No Ukrainas puses LSP vada Sergejs Prohorovs (ПРОХОРОВ Сергій Мефодійович) ULIE pirmais viceprezidents.

LDDK aicina uzņēmējus-biedrus, kuriem ir interese sadarboties Ukrainas atjaunošanā, vērsties LDDK.

Latvijas–Ukrainas Lietišķās sadarbības padomes sēdi variet skatīt ŠEIT.