Jaunumi

Atbalsti veselības nozares budžeta palielināšanu

19. Marts, 2021

Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā (BRAL) uzsākusi iniciatīvu portālā manabalss.lv veselības aprūpes budžeta palielināšanai. Iniciatīva paredz no nomaksātajiem nodokļiem lielāku daļu summas novirzīt veselības aprūpei. Šādai iniciatīvai piekrīt arī 89% aptaujas dalībnieku, par ko liecina BRAL 2020.g. aprīlī veiktā sabiedriskās domas aptauja ar 1002 respondentiem.

Gadu no gada Eiropas Komisija, Pasaules Veselības organizācija, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija, Latvijas Banka, Ārvalstu investoru padome Latvijā, Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā un Veselības ministrija atkārto, ka Latvijā ir nepieciešams būtiski palielināt veselības aprūpes budžetu. Un pats svarīgākais, ka to prasa Latvijas iedzīvotāji, kas visvairāk cieš šā zemā veselības aprūpes finansējuma dēļ. Iedzīvotāji saskaras ar vieniem no augstākajiem tiešmaksājumiem Eiropas Savienībā (ES), ir novērojama augsta sociālā nevienlīdzība un garas rindas uz pakalpojumu saņemšanu. Finansējuma trūkumu izjūt arī mediķi, jo medicīnas nozarē strādājošo atalgojums ir zems, un tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc esam nonākuši situācijā, kad mums ir medicīnas darbinieku deficīts. Covid-19 pandēmija ir parādījusi Latvijas veselības sistēmas problēmas, kas tieši saistītas ar pieejamajiem finanšu resursiem un cilvēkresursu nepietiekamību, ko attiecīgi visvairāk izjūt sabiedrība.

Latvija ir valsts ar vienu no nemainīgi zemākajiem veselības aprūpes finansējumiem Eiropā. Tas ir ap 4% (valdības izdevumi) no iekšzemes kopprodukta. Mūsu mērķis ir pietuvoties ES vidējam rādītājam, kas ir 7% no iekšzemes kopprodukta.

Palielinot veselības aprūpes finansējumu un uzlabojot veselības aprūpes sistēmu, Latvija samazinās ar profilaksi un ārstēšanu novēršamu mirstības gadījumu skaitu. 2017. gadā Latvijā bija otri augstākie ar profilaksi novēršamie mirstības un trešie augstākie ar ārstēšanu novēršamie mirstības rādītāji ES. Latvijā 2017. gadā bija iespējams novērst gandrīz 6000 nāves gadījumu ar efektīvākiem profilakses pasākumiem, un vēl 3500 nāves gadījumu – ar piemērotāku un savlaicīgāku veselības aprūpi. Tāpēc BRAL kopā ar sadarbības partneriem – Latvijas Ārstu biedrību, Latvijas Jauno ārstu asociāciju, Latvijas Māsu asociāciju, Latvijas Pacientu organizāciju tīklu, Latvijas Darba devēju konfederāciju, aicina parakstīt šo iniciatīvu.

Pieaugot veselības aprūpes budžetam, Latvijas iedzīvotājiem pakalpojumi kļūtu pieejamāki, tiešmaksājumi – mazāki, algas medicīnas personālam lielākas un kopumā Latvijā būtu iespējama labāka veselības aprūpe. Tā rezultātā mūsu iedzīvotāji būtu veselāki, un tas ļautu kāpināt produktivitāti, uzlabotu konkurētspēju un veicinātu arī Latvijas ekonomisko izaugsmi.