Jaunumi

Paplašina darba vidē balstītu mācību iespējas

18. Janvāris, 2022

Lai sekmētu darba tirgū pieprasītu prasmju apguvi, paplašinātas Eiropas Savienības (ES) fondu programmas atbalsta iespējas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem iesaistīties darba vidē balstītās mācībās. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie noteikumu grozījumi, kas šodien, 2022. gada 18. janvārī, apstiprināti valdībā.

Paredzēts, ka turpmāk ES fondu atbalsts darba vidē balstītām mācībām būs pieejams arī audzēkņiem, kas apgūst profesionālās izglītības programmas veselības aprūpes jomā. Interesi veselības aprūpes jomā par darba vidē balstītu mācību īstenošanu arodizglītības programmā, kurā iegūstama kvalifikācija “Māsas palīgs”, izrādījusi SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, kas sadarbībā ar izglītības iestādi, kas realizē attiecīgo izglītības programmu, un Latvijas Māsu asociāciju šī projekta ietvaros realizēs darba vidē balstītas mācības. Tāpat darba vidē balstītu mācību īstenošanā varēs iesaistīties arī citas profesionālās izglītības iestādes, kuras nodrošina izglītības programmas veselības aprūpes jomā, kā arī veselības aprūpes iestādes.

Grozījumi paredz arī iespēju papildus 1000 profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu iesaisti darba vidē balstītās mācībās un 4100 audzēkņu iesaisti mācību praksēs uzņēmumos, pagarinot projekta īstenošanas termiņu par četriem mēnešiem - līdz 2023. gada 31.decembrim. Arī turpmāk ir paredzēts daļēji saglabāt kvotēšanas sistēmu, lai nodrošinātu atbalstu prioritāri audzēkņiem STEM jomas profesionālajās izglītības programmās.

Darba vidē balstītas mācības ir nozīmīgs projekts, kas risina izglītības un nodarbinātības politikas prioritāros mērķus. Projekta īstenošana stiprina profesionālās izglītības kvalitāti un popularitāti, kā arī sagatavo kvalificētus speciālistus uzņēmējiem nozarēs, kurās tā trūkums jūtams visvairāk.

Plānots, ka projekta ietvaros darba vidē balstītās mācības līdz 2023. gada beigām iesaistīsies vairāk nekā 4000, savukārt mācību praksēs uzņēmumos vairāk nekā 15 tūkstoši profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu. Līdz šim projektā mācību praksēs un darba vidē balstītās mācībās jau iesaistījušies kopumā vairāk nekā 16 tūkstoši audzēkņu, 37 profesionālās izglītības iestādes un vairāk nekā 2700 uzņēmumu.