Jaunumi

LDDK ar atbildīgajām ministrijām vienojas par koordinētu sadarbību Ukrainas atbalstam

28. Februāris, 2022

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) padome un biedri šodien tikās ar Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu-Lukaševicu, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Edmundu Valanti, Labklājības ministru Gati Eglīti un “Gribu palīdzēt bēgļiem” kustības izveidotāju Egilu Grasmani, lai pārrunātu situāciju Ukrainā un atbalstu Ukrainas tautai.

Zanda Kalniņa-Lukaševica sēdē atzinīgi vērtēja Latvijas sabiedrības saliedētību un atvērtību šajos apstākļos, demonstrējot briedumu un spēku. Viņa uzsvēra, ka svarīgi sniegt palīdzību organizētā veidā, lai ātrāk sasniegtu mērķi. Ārlietu ministrija ir ciešā saziņā gan ar ES institūcijām, gan Ukrainas pusi, lai operatīvi nodrošinātu palīdzību. Visi uzņēmumi, kas ir gatavi ziedot dažādas preces, ir aicināti to darīt, izmantojot platformu – vienas pieturas punktu www.ukraine-latvia.com. Šajā saitē ir atrodama informācija arī par izmitināšanas iespējām, vīzām un citu nepieciešamo palīdzību ukraiņiem. Z. Kalniņa-Lukaševica informēja, ka šajā ceturtdienā Saeima pieņems likumu, kas Ukrainas patvēruma meklētājiem ļaus strādāt, mācīties un saņemt sociālo palīdzību Latvijā.

Edmunds Valantis pauda, ka Ekonomikas ministrija šobrīd risina izmitināšanas jautājumus ilgtermiņā un gatavo arī Ministru kabineta noteikumus, lai iespējami ātrāk sniegtu nepieciešamo atbalstu. E. Valantis arī uzsvera, ka Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) strādā pie tā, lai maksimāli ātri nodrošinātu bēgļiem darba iespējas Latvijā.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis sniedza informāciju par likumprojektu “Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums”, kuru plānots pieņemt rītdienas valdības sēdē. Ministrs norādīja, ka svarīgi, lai pieņemtajā likumā būtu elastīgi nosacījumi, kas saistīti ar vakances izsludināšanu Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA), vidējo algu valstī u.c.

Arī LDDK uzsver, ka nodarbinātības nosacījumiem jābūt pēc iespējas tādiem pašiem kā gadījumos, kad darba devējs nodarbina Latvijas iedzīvotājus, izņemot prasības attiecībā uz valsts valodu un obligāto veselības pārbaudi. Tas palīdzētu izvairīties no papildu administratīvā sloga radīšanas un atceltu jebkādus ierobežojumus šo cilvēku nodarbināšanai.

LDDK aicina izglītības sektora biedrus, visas Latvijas izglītības iestādes, zinātniskās institūcijas, akadēmiskās kopienas, studentus, skolēnus, pašvaldības un sabiedrību kopumā būt solidāriem ar Ukrainu un Ukrainas cilvēkiem, sniedzot nepieciešamo atbalstu.

Darba devēji arī uzsvēra, ka būtu jārisina nodokļu jautājums saistībā ar uzņēmumu ziedojumiem, jo šobrīd trūkst visaptverošas informācijas.

Papildu informācija

Palīdzība Ukrainas bēgļiem Latvijā: www.ukraine-latvia.com/

  • Palīdzības lūgšana vai piedāvāšana;
  • Ierašanās un uzturēšanās Latvijā;
  • Patvērums un uzturēšanās atļaujas;
  • Mītnes.

Ziedo Ukrainas cilvēkiem: https://www.ziedot.lv/ukrainas-cilvekiem-4203

  • Par saziedotajiem līdzekļiem sadarbībā ar Aizsardzības ministriju uz Ukrainu tiek sūtīta degviela un pirmās palīdzības preces.

Konsultācijas uzņēmējiem:

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) kontaktpunkts, lai apkopotu šobrīd uzņēmējiem aktuālākos jautājumus darījumos kaimiņvalstu uzņēmējiem un palīdzētu ar jauniem eksporta tirgiem. Konsultējies, zvanot uz numuru: 68803505