Jaunumi

LDDK aicina Saeimu rīkoties pragmatiski un Latvijai nozīmīgu notikumu iespaidā neradīt valstī haosu

29. Maijs, 2023

Latvijas Darba devēju konfederācija (turpmāk LDDK) pauž prieku un gandarījumu par Latvijas hokeja izlases vēsturisko sasniegumu, iegūstot bronzas medaļas šā gada Pasaules čempionātā hokejā.  Taču saistībā ar 28.maijā vēlu naktī pieņemto Saeimas lēmumu pasludināt 29.maiju par svētku dienu, LDDK aicina  politiķus neizmantot Latvijas sportistu sasniegumus savas politiskās popularitātes veicināšanai, un ņemt vērā sociālā dialoga partneru ieteikumus neradīt valsts iedzīvotājiem haosa pilnu dienu. LDDK neatbalsta oficiālas brīvdienas noteikšanu pēdējā brīdī, radot papildu slodzi valsts ekonomikai un budžetam kopumā, tautsaimniecības ražošanas un apkalpojošās sfēras nozarēs, jo praksē tas nozīmē, ka jau naktī darba devējiem un darba ņēmējiem jāstrādā, lai pārplānotu darba procesu.

LDDK pārstāv sociāli atbildīgus darba devējus, kuriem rūp darbinieki un valsts attīstība kopumā, un tāpēc LDDK jau trīsdesmit gadus aktīvi iesaistās dialogā ar Saeimu, valdību un nozaru ministrijām par aktuāliem valsts ekonomikas un attīstības jautājumiem. LDDK uzsver, ka Latvijas hokejistu sasniegums ir ļoti nozīmīgs ne tikai sportā, - tas ir arī Latvijas valsts pozitīva tēla veidojošs faktors gan iedzīvotājiem, gan arī starptautiski. Apsveicama ir organizatoru spēja operatīvi organizēt Latvijas hokeja izlases godināšanu 29.maijā nevis lidostā Rīga, kur tas radītu haosu un apgrūtinājumus, bet Rīgas centrā pie Brīvības pieminekļa.

Tieši tāpēc nav atbalstāma haosa radīšana valsts ekonomikā un tautsaimniecībā, naktī nosakot nākošo darba dienu kā oficiālu brīvdienu. LDDK norāda, ka vēlā vakara stundā LDDK vadība saņēma informāciju no Saeimas par to, ka top šāds lēmums, un LDDK Padome lēma paust kategoriski noraidošu attieksmi par sasteigto lēmumu. LDDK norāda, ka nav ņemti vērā LDDK ieteikumi par to, kādi būtu potenciālie risinājumi un kāda būs sasteigtā lēmuma ietekme uz valsts ekonomiku kopumā un tautsaimniecības nozarēm ražošanas un pakalpojumu sniegšanas jomās, turklāt ir virkne nozaru, kurās nav iespējams dažu stundu laikā pārplānot darba grafiku, piemēram, ražošana, sabiedriskais transports, slimnīcas, pārtikas piegādes u.c. Nav saprotams, kā šodien tiek plānots darbs pirmsskolas izglītības iestādēs un kā rīkoties vecākiem, kuriem jādodas uz darbu, nav saprotams, kā veselības aprūpes iestādes organizēs savu darbu un sniegs pakalpojumus! Saeimas lēmums praksē nozīmē, ka darba devējiem un darba ņēmējiem jau naktī bija jāsāk pārorganizēt plānoto pirmdienas darba norisi, turklāt tas nozīmē arī papildu spiedienu valsts, pašvaldību, kā arī privātā sektora uzņēmumu budžetiem, jo darba stundas oficiālā brīvdienā jākompensē 100% apmērā. LDDK vēlas uzsvērt, ka Darba likums neaizliedz darba ņēmēju un darba devēju savstarpēju vienošanos par brīvdienu vai no darba brīvu stundu izņemšanu, kā arī vienoties par to, kā tās tiks kompensētas. Šajā Latvijai tik emocionāli nozīmīgā notikuma gaisotnē tas būtu bijis veiksmīgs risinājums – ļaut darbiniekiem un darba devējiem pašiem vienoties par atbilstošāko risinājumu svinēšanai.

Ņemot vērā iepriekš minēto, LDDK neatbalsta Saeimas steigā naktī pieņemto lēmumu un aicina turpmāk pirms lēmuma pieņemšanas konstruktīvi konsultēties ar sociālā dialoga partneriem un nozaru asociācijām un ņemt vērā viņu viedokli, lai rastu labāko risinājumu Latvijas valstij un iedzīvotājiem nozīmīgu notikumu atzīmēšanai.