Jaunumi

Latvijas un Ukrainas darba devēji ir gatavi attīstīt sadarbību uzņēmējdarbības jomā

19. Maijs, 2022

18. maijā Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un Ukrainas Darba devēju federācijas (Federation of Employers of Ukraine, FEU) vadība un biedri tikās klātienē, lai pārrunātu abām valstīm interesējošos sadarbības virzienus uzņēmējdarbībā.

LDDK prezidents Andris Bite, atklājot sanāksmi: “Mūsu organizācijām kopš 2008. gada ir izveidojusies laba sadarbība un ir vienota izpratne par darba devēju interešu pārstāvību, risinot dažādus problēmjautājumus. Tāpat esam vienisprātis, ka pašreizējo apstākļu ietekmē Latvijas un Ukrainas uzņēmējiem ir vēl vairāk jāstiprina ekonomiskās attiecības, attīstot abām pusēm izdevīgu sadarbību dažādās nozarēs. Raugoties uz pašreiz notiekošo Ukrainā, LDDK uzskata, ka ir nepieņemami saglabāt neitrālu pozīciju. Lepojos, ka Latvijas uzņēmēji pilnībā atbalsta Ukrainu un ir gatavi darīt visu iespējamo, lai palīdzētu šajā grūtajā situācijā.”

Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko (Olexandr Mischenko) tikšanās laikā atklāja, ka šī ir pirmā Ukrainas biznesa delegācija, kas devusies vizītē uz citu valsti kopš kara sākuma. Vēstnieks arī uzsvēra, ka Latvija kā Ukrainas sabiedrotais, kam ir liela ietekme Eiropas Savienībā, sniegusi ļoti nozīmīgu atbalstu humānās palīdzības un aizsardzības jomā. Abām valstīm ir izveidojusies augstas kvalitātes sadarbība, kas ir jāturpina gan Ukrainā notiekošā kara kontekstā, gan politiskajā sfērā, gan arī uzņēmējdarbības jomā.

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone sarunā norādīja: “LDDK visu šo laiku aktīvi sadarbojas ar kolēģiem no Eiropas Biznesa konfederācijas BUSINESSEUROPE, kas veido kopējo Eiropas darba devēju nostāju par notiekošo Ukrainā. Lai arī vairākām valstīm bija atšķirīga attieksme, LDDK pārliecinoši pārstāvēja savu pozīciju, pilnībā atbalstot Ukrainu. Mēs zinām, kas ir brīvība un demokrātija un mēs zinām, kā ir tad, kad valstij un cilvēkiem to nav. Šodienas tikšanās ir tilts sadarbības turpmākai attīstībai, lai sargātu demokrātisku valstu vērtības, sekmētu iedzīvotāju labklājību un uzņēmumu izaugsmi.”

Savukārt FEU ģenerāldirektors Ruslans Iļjičovs (Ruslan ILLICHOV) tikšanās laikā vēlreiz izteica pateicību LDDK par sniegto atbalstu un ilggadējo sadarbību, akcentējot, ka LDDK bija pirmā organizācija, ar kuru FEU noslēdza starptautiska līmeņa sadarbības līgumu jau 2008. gadā. Pārrunājot būtiskākās problēmas, ar kurām šobrīd saskaras Ukraina uzņēmējdarbības jomā, FEU ģenerāldirektors norādīja, ka arī šajos apstākļos svarīgi ir saglabāt darbavietas tieši Ukrainā, lai neapstātos valsts ekonomika un cilvēkiem būtu iespēja dzīvot un strādāt Ukrainā. Tāpat ģenerāldirektors pauda, ka līdz ar kara sākšanos Ukrainā ir ievērojami samazinājies iekšējais tirgus un eksports, bet pozitīvi, ka ir pieejami publiskie iepirkumi. Ar būtiskiem izaicinājumiem saskaras ražošanas joma, tostarp zivrūpniecība, jo trūkst izejvielu, ko ietekmē sagrautās piegādes ķēdes un sankcijas. Tāpat lieli zaudējumi Ukrainā ir enerģētikas uzņēmumiem, kā arī ir traucēta elektrības piegāde. Runājot par loģistiku, R. Iļjičovs teica, ka tā būtu vairāk jāattīsta ostu līmenī, veidojot arī tā saucamās sausās ostas.

Attiecībā uz Ukrainas atjaunošanu, Latvijas būvniecības uzņēmumi ir gatavi iesaistīties un šobrīd jau notiek sarunas par iespējām īstenot dažādus pilotprojektus. Ukrainas darba devēji norādīja, ka pēc iespējas ātrāk būtu jāuzsāk uzņēmumu rekonstrukcija, bet, lai to īstenotu, ir jāatrod labākie risinājumi.

Abas puses ir vienisprātis, ka ir jāattīsta kopīga sadarbība uzņēmumu līmenī, veidojot arī Latvijas un Ukrainas kopuzņēmumus, lai veiksmīgi darbotos globālajā tirgū. Tomēr pats būtiskākais – nedrīkst pieļaut militārā konflikta ieilgšanu, citādi Ukraina zaudēs savu ekonomiku un iedzīvotājiem nebūs, kur atgriezties.

Ukrainas darba devēju pārstāvji vizītes ietvaros 18. maijā tikās arī ar Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu-Lukaševicu, apmeklēja uzņēmumu A. Medical un 19. maijā Energofirmu "JAUDA". Tāpat vizītes ietvaros Ukrainas uzņēmēji piedalās starptautiskajā mašīnbūves, metālapstrādes, automatizācijas, elektronikas, elektrotehnikas, ražošanas materiālu, instrumentu un jauno tehnoloģiju izstādē Tech Industry 2022, kas norisinās no 19. līdz 21. maijam Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

Fotogrāfijas no LDDK un FEU tikšanās, uzņēmumu A. Medical un Energofirmas "Jauda" apmeklējuma un Starptautiskās izstādes "Tech Industry 2022: shorturl.at/kwUX9

Fotogrāfijas no tikšanās ar Ārlietu ministriju: https://flic.kr/ps/vy3tS

Papildu informācija:

Par Ukrainas Darba devēju federāciju (Federation of Employers of Ukraine, FEU):

FEU | https://fru.ua/en/  -   ietekmīgākā uzņēmumu organizācija Ukrainā. Dibināta 2002. gadā un jau 19 gadus veiksmīgi pārstāv un aizsargā uzņēmējdarbības intereses Ukrainā un starptautiskā mērogā. FEU apvieno vairāk nekā 140 nozaru un reģionālās darba devēju organizācijas, kas pārstāv svarīgākās Ukrainas ekonomikas nozares, piemēram, mašīnbūvi, metalurģiju, autobūvi, aviācijas un aizsardzības rūpniecību, lauksaimniecību, ķīmisko rūpniecību, IT, medijus, enerģētiku, medicīnas un mikrobioloģisko rūpniecību, būvniecību, transportu un infrastruktūru, mazumtirdzniecību un loģistiku, vieglo un pārtikas rūpniecību, tūrismu un pakalpojumu sektoru. FEU ir Starptautiskās Darba devēju organizācijas (IOE) dalīborganizācija, kā arī līdztekus citām Ukrainas darba devēju organizācijām piedalās Starptautiskās Darba organizācijas (ILO) darbā. 2008. gadā Ukrainas Darba devēju federācija (FEU) noslēdza sadarbības līgumu ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK).

Par LDDK sadarbību ar FEU:

Karam Ukrainā ieilgstot LDDK aktīvi turpina īstenot dažādus atbalsta pasākumus Ukrainai, cieši sadarbojoties ar Ukrainas Darba devēju federācijas pārstāvjiem, precizējot un papildinot to lietu sarakstus, kas patlaban ir visakūtāk nepieciešami Ukrainas iedzīvotājiem un aizstāvjiem. Aizvien aktuālāks kļūst jautājums par Ukrainas ražošanas uzņēmumu iespējām uz nenoteiktu laiku pārcelt savas ražotnes no Ukrainas austrumiem uz rietumiem drošības apsvērumu dēļ. LDDK ar Ukrainas darba devējiem ir uzsākusi apspriest sadarbības iespējas rūpnieciskās ražošanas jomā un Latvijas uzņēmumu iesaisti Ukrainas atjaunošanā.  FEU ir izteikusi pateicību LDDK par sniegto atbalstu organizācijai un Ukrainas uzņēmējiem šajā grūtajā laikā.