Jaunumi

Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas darba devēju organizācijas kopīgā paziņojumā aicina ieviest vēl stingrākas sankcijas pret Krieviju

2. Maijs, 2022

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Lietuvas Rūpnieku konfederācija (Lithuanian Confederation of Industrialists, LPK), Igaunijas Darba devēju konfederācija (Estonian Employers’ Confederation) un Polijas konfederācija “Lewiatan” kopīgā paziņojumā vēršas pie Eiropas līderiem, paužot atbalstu Ukrainas uzņemšanai Eiropas Savienībā un rosinot ieviest vēl stingrākas sankcijas pret Krieviju.

Darba devēju organizācijas kopumā atzinīgi vērtē Eiropas institūciju līdz šim ieviestās sankcijas, demokrātisko valstu vienoto nostāju un labo koordināciju Eiropas Savienībā (ES). Tāpat Latvijas, Lietuvas, Polijas un Igaunijas darba devēji novērtē Eiropas Komisijas ciešo sadarbību ar uzņēmējiem, lai sniegtu Eiropas uzņēmumiem atbilstošu palīdzību, jo Eiropas Savienības globālo spēku veido tās ekonomiskais spēks. Krievijas iebrukums Ukrainā ir radījis lielu triecienu Eiropas ekonomikai, tāpēc ir svarīgi atbalstīt Eiropas uzņēmumus, kuri saskaras ar nopietnām problēmām, kā, piemēram, piegādes traucējumiem, strauju enerģijas cenu kāpumu un inflāciju.

ES ir jāstiprina iekšējais enerģijas tirgus un jādara viss iespējamais, lai dažādotu enerģijas piegādes avotus un nodrošinātu pietiekamus ieguldījumus enerģētikas infrastruktūrā ES. Baltijas valstu un Polijas darba devēji atbalsta līdz šim ieviestos pasākumus, taču uzskata, ka tie ir nepietiekami, un aicina ES līderus pieņemt vēl drosmīgākus lēmumus ES enerģētiskās neatkarības nodrošināšanai no neuzticamiem piegādātājiem un iekšējā enerģētikas tirgus nostiprināšanai.

Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas darba devēju organizācijas ir pārliecinātas, ka Ukrainas nākotne ir Eiropas valstu saimē un šis ir īstais laiks oficiāli atzīt Ukrainu par ES kandidātvalsti un sākt pievienošanās sarunas, nosakot skaidru grafiku un atskaites punktus tās pilnīgai integrācijai.

Tāpat darba devēji uzsver, ka ES ir jāieņem skaidra nostāja pret agresoru, palielinot spiedienu uz Krieviju un turpinot ieviest visaptverošas sankcijas, kas mazinātu Kremļa spējas finansēt militāro agresiju pret Ukrainu, kā arī vājinātu Krievijas politiskās un ekonomiskās iespējas. Sankciju pastiprināšana un to īstenošana būtu jāveic, turpinot ciešu sadarbību ar starptautiskajiem partneriem. 

Būtiski, lai ES steidzami sniegtu pienācīgu atbalstu finansējuma veidā tām valstīm un reģioniem, kas uzņem bēgļus no Ukrainas, lai segtu tādas izmaksas kā izmitināšana, sociālā aprūpe, izglītība un veselības aprūpe, kā arī palīdzētu integrēt bēgļus sabiedrībā. 

Darba devēju organizācijas aicina ES sniegt atbalstu Ukrainas atjaunošanai pēc kara, jo spēcīga un neatkarīga Ukrainas valsts ir neatņemama stipras, drošas un noturīgas Eiropas sastāvdaļa. Jānodrošina pēc iespējas ātrāka Ukrainas iestāžu, infrastruktūras, sociālo pakalpojumu, pilsoniskās sabiedrības un jo īpaši – ekonomikas – atjaunošana, lai nodrošinātu ukraiņiem darbavietas un attīstības perspektīvas.

Aicinot pastiprināt atbalstu Ukrainai šajā kritiskajā brīdī, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas darba devēju organizācijas mudina ES jau tagad sākt gatavoties palīdzības sniegšanai Ukrainas atjaunošanā. ES būs jāuzņemas nozīmīga loma, palīdzot Ukrainai sākt efektīvi atjaunot tās infrastruktūru, kas cietusi no milzīgiem postījumiem un attīstīt spēcīgu un ilgtspējīgu ekonomiku. Koordinējot rīcību ar starptautiskajiem partneriem, ES būtu arī jāpalīdz Ukrainai veidot spējas, kas vajadzīgas, lai efektīvi pārvaldītu un īstenotu šo atjaunošanu. Šajā procesā svarīga loma būs arī ciešai sadarbībai starp ES un Ukrainas uzņēmējiem.