Jaunumi

Izstrādātas vadlīnijas Latvijas darba devējiem senioru nodarbināšanā

21. Novembris, 2019

Nevalstiskā jauniešu organizācija Global Shapers Riga sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) ir publicējusi vadlīnijas darba devējiem ar mērķi rosināt izvēlēties kā savu potenciālo darbaspēku arī vecāko sabiedrības daļu – seniorus. Vadlīnijas apkopo tādu darba devējiem noderīgu informāciju kā mītu atspēkošanu par senioriem darba vietās, senioru piesaistes kanālus, padomus darba vietas un darba satura pielāgošanai, informāciju par nodokļu niansēm un kontrolsarakstus veiksmīgai senioru nodarbināšanai.  

“Ņemot vērā demogrāfisko situāciju ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, kā arī to, ka gados vecāku cilvēku radītā demogrāfiskā slodze ik gadu palielinās, notiek izmaiņas arī darbaspēka struktūrā.  Darbaspēka trūkums un problēmas, kas skar sociālo un pensiju sistēmu ir iemesls tam, ka palielinās darba mūža ilgums. Tādējādi darba devējiem arvien lielāki resursi jāvelta darba vides pielāgošanai, veselības uzturēšanas pasākumiem, apmācību un prasmju pilnveidošanai, elastīgām darba formām, darba pienākumu pielāgošanai, kā arī zināšanu nodošanai starp paaudzēm, īpaši domājot par sudraba paaudzi,” komentē LDDK pārstāve Kristīna Veihmane.

Vadlīnijās arī minēti to Latvijas darba devēju piemēri, kuri jau aktīvi nodarbina seniorus un ir gatavi dalīties savās atziņās. Komentējot uzņēmuma pieredzi, BITE Latvija pārstāve Endija Kaševska saka: “Vecāko paaudžu iekļaušana kompānijas mikroklimatā ir individuāls un mērķtiecīgs darbs. Tomēr tā rezultāts ir neatsverams ieguvums darba devējam – pieredzējis, strādīgs un lojāls speciālists ilgtermiņā. Bet kopā ar jaunāko paaudžu pārstāvjiem, tā veidojas efektīva komanda ar daudzšķautņainu pieredzi.”

Par “Global Shapers”

Pasaules Ekonomikas foruma sākta iniciatīva ar mērķi veicināt jauniešu vecumā no 20 līdz 29 gadiem iesaisti sociāli ekonomiskajos procesos, veidojot un uzlabojot vidi, kurā viņi dzīvo. “Global Shapers” ir pārstāvēta 163 valstīs, apvienojot vairāk nekā 10 000 jauniešu. Rīgā organizācija pārstāvēta kopš 2018.g. septembra, un šobrīd apvieno vairāk nekā 20 jauniešus.

Par LDDK

Latvijas Darba devēju konfederācija ir lielākā un ietekmīgākā darba devējus pārstāvošā organizācija Latvijā. LDDK ir dibināta 1993. gadā, un patlaban tās biedri nodarbina 44% Latvijas darba ņēmēju. LDDK ir sociāli – ekonomisko sarunu partneris Ministru kabinetam un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībai. LDDK apvieno un pārstāv darba devējus, kuru kopējais apgrozījums ir ~40 miljardi eiro.