Jaunumi

Darba devēji kopā ar partneriem piedāvā ieviest drošas darbības protokolus ātrākai Covid-19 krīzes pārvarēšanai

9. Marts, 2021

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) kopā ar sadarbības partneriem Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK), Latvijas Zinātņu akadēmiju un Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) sagatavojusi priekšlikumus, kā efektīvāk risināt Covid-19 krīzi, maksimāli saglabājot ekonomikas funkcionēšanu.

Šobrīd iedzīvotāju brīvprātīga masveida vakcinēšana vēl nav iespējama, jo nav pieejams nepieciešamais vakcīnu devu apjoms. Arī plānotie vakcīnu piegāžu termiņi un apjomi, kā arī lielas daļas sabiedrības šā brīža negatīvā attieksme pret vakcinēšanu nozīmē, ka vēl būs nepieciešams visnotaļ ilgs laiks, lai ar vakcinēšanu būtiski ietekmētu infekcijas izplatību. Tas viss nozīmē, ka šī cīņa ir nevis sprints, bet maratons, kurā cerams esam tikuši pāri pusceļam, bet vēl tāls ceļš līdz finišam.

Ārkārtējā situācija un līdzšinējie ierobežojumi Latvijā nav spējuši strauji samazināt inficēto un saslimušo cilvēku skaitu. Līdzšinējā pasaules pieredze rāda, ka ar visu iedzīvotāju, kuru vidū pārsvarā ir veseli cilvēki, ekonomiskās, sociālās un kultūras kā arī citu ikdienas aktivitāšu ierobežošanu izdodas panākt īslaicīgu situācijas uzlabošanos, kam pēc ierobežojumu atcelšanas seko nākamais epidēmijas apjomu pieaugums.

Dažādu aktivitāšu ierobežošana nešaubīgi iedragā gan Latvijas ekonomiku un finanšu resursu pieejamību ar visu no tā izrietošo. Tautsaimniecībai pastāv nopietns risks, ka ražošanas uzņēmumiem attīstības finanšu portfelis tiek iztukšots operatīvo izdevumu finansēšanai un rezervju veidošanai. Tāpat šī situācija rada arī pietiekami nozīmīgas cita veida negatīvās sekas. Pandēmija jau ilgst vairāk nekā gadu un sabiedrība ir nogurusi no šīs situācijas un ierobežojumiem. Savukārt, dažādie kompensējošie finanšu atbalsta rīki būtiski palielina Latvijas valsts parādu, tādējādi šodienas situācija lielā mērā risinās uz nākotnes izaugsmes un labklājības rēķina.

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs: “Līdzšinējie risinājumi nav spējuši nodrošināt ilglaicīgu efektu, tāpēc šobrīd jādara viss iespējamais, lai mazinātu riskus veselības aprūpes sistēmai un tautsaimniecībai kopumā. Vakcinēšana jāizvirza kā augstākā prioritāte, nodrošinot vakcīnu daudzveidību un iespēju sabiedrībai brīvprātīgi izvēlēties. Šajā kontekstā svarīgi arī nopietni uzlabot infrastruktūru operatīvai vakcinēšanai. Tāpat jāparedz iespēja nekavējoši testēt un ātri saņemt testēšanas rezultātus par personām, kurām ir iespējama saslimšana un kuras potenciāli var inficētu lielu skaitu cilvēku – jo īpaši ražojošos uzņēmumos. Savukārt, domājot ilgtermiņā par tautsaimniecības attīstību, ir jārisina “garās naudas” pieejamība. Šobrīd pastāv risks, ka liela daļa uzņēmumu esošo seku mazināšanai ir iztērējusi savus attīstības finanšu līdzekļus, tāpēc darba devēji uzstāj uz nepieciešamību izstrādāt mehānismu starp  kredītiestādēm un garantiju instrumentiem, lai uzņēmumiem būtu iespēja atjaunot industriālos finanšu resursus 15+ gadu periodam.”

Valdības partneri sagatavotos priekšlikumus prezentēs Stratēģiskās vadības grupā (SVG) š.g. 10. martā.

Papildu informācija

Sadarbības partneru priekšlikumi: https://lddk.lv/wp-content/uploads/2021/03/Vestule.pdf