Jaunumi,Ekspertu atzinumi

Automobiļu virsbūves remonts pieprasa arvien augstākas kompetences

Šī gada 8. decembrī Daugavpils Būvniecības tehnikums (DBT) organizēja semināru/starptautisku meistarklasi “Transportlīdzekļu krāsotājs mūsdienu darba tirgū. Radošas izpausmes aerogrāfijā profesijas apguvē”,kurā piedalījās tehnikuma sadarbības partneri no Kazahstānas, Gruzijas, Moldovas, Lietuvas, Igaunijas, profesionālās izglītības skolotāji, izglītības metodiķi, izglītojamie no Latvijas profesionālās izglītības mācību iestādēm, Latvijas Auto Asociācijas un mašīnzinību nozares pārstāvji.

Semināra darba kārtībā bija Daugavpils Būvniecības tehnikuma direktores vietnieces attīstības un inovāciju jomā Oksanas Soročinas un auto krāsošanas eksperta, Standox krāsu sistēmu pārstāvja Latvijā, Auto Palete SIA tirdzniecības vadītāja Edmunda Antenišķa prezentācijas, bet semināra noslēdzošajā daļā DBT Metālapstrādes un mašīnzinību nodaļas vadītājs Māris Ločmelis dalībniekiem piedāvāja virtuālu ekskursiju transportlīdzekļu krāsotāja darbnīcā un sniedza aerogrāfijas meistarklasi. 

Vispirms es gribētu uzteikt semināra ideju un organizāciju. Šajā sarežģītajā un ierobežojumiem bagātajā laikā, uzņemties attālināta semināra organizēšanu nozarē, kur darba tirgū pakalpojums var tikt sniegts tikai fiziski klātienē, nenoliedzami ir liela uzdrīkstēšanās. Pat tik niansēta darbība kā aerogrāfijas meistarklase bija lieliski noorganizēta. Meistara Māra Ločmeļa pārliecinošās darbības, ko pavadīja kvalitatīvi komentāri, skaidrojot tehnoloģisko procesu, radīja teju klātbūtnes sajūtu. 

MMM NEP Autotransporta apakšpadome pirms vairākiem gadiem uzsāka intensīvi aktualizēt jautājumu par transportlīdzekļu krāsotāja un autovirsbūvju remontatslēdznieka kvalifikāciju izglītības programmu trūkumu. Aptuveni 20% no visa automobiļu remonta tirgus ir tieši šīm kvalifikācijām.

Latvijas profesionālās izglītības iestādes līdz šim tās nav mērķtiecīgi gatavojušas. Daugavpils Būvniecības tehnikums, kā arī Rīgas Valsts tehnikums (RVT) ir vienas no pirmajām, kas ar lielu enerģiju metās iekšā jaunajā izaicinājumā.  RVT jau vairākus gadus piedāvā abas šīs kvalifikācijas. DBT darbnīcas aprīkojums un jauda šobrīd ir pietiekama, lai nosegtu transportlīdzekļu krāsotāja kvalifikācijas vajadzības Latgales reģionā. Ar nākošo mācību gadu DBT piedāvās arī autovirsbūvju remontatslēdznieka kvalifikāciju.

Autovirsbūvju remontatslēdznieka kvalifikācija ar šo gadu tiek attīstīta arī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā, bet ir nepieciešamas investīcijas, lai Vidzemes reģionā būtu iespējams sagatavot transportlīdzekļu krāsotājus. Izaicinājums ir virsbūvju remonta kvalifikāciju attīstība Kurzemē, kur šobrīd nav skolas, kas būtu saņēmušas mērķtiecīgas investīcijas transportlīdzekļu krāsotāja un autovirsbūvju remonatatslēdznieka kvalifikāciju nodrošināšanai. Autotransporta NEP, kā visperspektīvāko šo kvalifikāciju attīstībai, saskata Liepājas Valsts tehnikumu.

Ingus Rūtiņš,

Metālapstrādes, mašīnbūves un mašīnzinību nozares ekspertu padomes (MMM NEP) Autotransporta apakšpadomes vadītājs