Jaunumi

Latvijai sudraba medaļa pasaules jauno profesionāļu konkursā WorldSkills2022

30. Novembris, 2022

Pasaules jauno profesionāļu meistarības konkursa WorldSkills 2022 Special Edition prasmju konkursā, Smago spēkratu tehnoloģiju (Heavy Vehicle Technology) konkursā Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) absolvents Rinalds Vanters izcīnīja sudraba medaļu, pārspējot Šveices, Austrijas, Francijas, Kanādas un citus valstu dalībniekus. Savukārt Rīgas Tirdzniecības profesionālās vidusskolas absolvents Kristers Oldbergs prasmju konkursā "Kravu pārvadājumi" ieguva piekto vietu, sacenšoties ar pasaulē labākajiem jaunajiem profesionāļiem no Ķīnas, Singapūras, Austrijas un Īrijas.

LDDK komanda no sirds priecājas par jauniešu sasniegumiem, jo īpaši VTDT absolventa, SIA “Agro Baltic Machinery” mehāniķa, Rinalda Vantera demonstrēto izcilību (Latvija var!). Tam bija nepieciešams gan paša konkursanta talants un gribasspēks, gan arī liels ieguldījums no veselas izglītotāju un darba devēju komandas.

Vēlamies izcelt atbalsta komandas pārstāvju vārdus un paust pateicību par viņu ieguldījumu!

Metālapstrādes, mašīnbūves, mašīnzinības nozares ekspertu padomes (MMM NEP) Spēkratu apakšpadomē izveidota Skills ekspertu grupa, kas koordinē SkillsLatvija  konkursu un EuroSkills un WorldSkills konkursantu sagatavošanu. Ekspertu grupā ietilpst Lauksaimniecības un industriālās tehnikas asociācijas (LITA) uzņēmumi. Visaktīvāk tajā darbojas: SIA “Intrac Latvija”, SIA “Amazone”, SIA “Agro Baltic Machinery”, SIA “Autex”, SIA “MANITOU Nordics” u.c.

Gatavojoties EuroSkills un WorldSkills, uzņēmumi nodrošina:

 • mācības pie uzņēmumu tehnikas;
 • uzņēmumā strādājošus speciālistus, kas pedagogam, kurš sagatavo konkursantu un konkursantam palīdz apgūt konkrētās tehnikas diagnostikas un remonta metodes;
 • piekļuvi tehniskajai dokumentācijai (tas bieži vien ir vissarežģītākais process, kas bez uzņēmuma atbalsta nav iespējams); mācības tehniskās dokumentācijas lietošanā; piekļuvi (ar tehnikas ražotāja, vai citu valstu uzņēmumu palīdzību) dokumentācijai tehnikai, kas nav sastopama Latvijā;
 • konkursantam stažēšanās mācības uzņēmumā;
 • konkursanta atlases konkursa norisi (darbnīcas, tehniku, uzņēmuma speciālistus, ka izstrādā un sagatavo uzdevumus, vērtē konkursantus.

SkillsLatvija konkursiem uzņēmumi nodrošina:

 • tehniku, t.sk. tās transportēšanu uz konkursa norises vietu;
 • konkursa uzdevumu izstrādi, tehnikas sagatavošanu uzdevuma vajadzībām;
 • ekspertus, kas vērtē konkursantus;
 • balvas konkursantiem;
 • konkursa dalībniekiem no visām skolām mācības uzņēmumos par konkrēto konkursa tehniku;
 • tehnisko dokumentāciju izglītības iestādēm par konkrēto konkursa tehniku.

Sudraba medaļas ieguvēja Rinalda Vantera sagatavošanu dalībai WorldSkills nodrošināja eksperts – Ogres tehnikuma skolotājs Andris Tilaks. Latvijas valsts eksperts WorldSkills Smago spēkratu tehnoloģiju konkursā bija SIA “Amazone” pārdošanas vadītājs Jānis Vītols.

Tāpat arī Rinaldu sagatavošanās posmā atbalstīja SIA “Agro Baltic Machinery”, SIA “Intrac Latvija”, SIA “Alfis”, SIA “Autex”, SIA “Domenikss” kravas automobiļu serviss, SIA “Amazone”, Ogres tehnikums un Lauksaimniecības un industriālās tehnikas asociācija.

Pedagogiem, kas sagatavoja EuroSkills un WorldSkills konkursantu dalībai konkursā, Lauksaimniecības un industriālās tehnikas asociācijas (LITA) finansēja ceļa un uzturēšanās izdevumus (nokļūšanu uz EuroSkills vai WorldSkills konkursa norises vietu un izdevumus par viesnīcu).

MMM NEP Spēkratu apakšpadome koordinē uzņēmumu iesaisti sagatavošanās procesā, piesaista nepieciešamos uzņēmumus, kas nav LITA biedri.

Paldies visiem iesaistītajiem par atbalstu profesionālās izcilības veicināšanai Latvijā!

Autors: Anita Līce